“Moje Ciepło” nowy program dopłat w 2022. Będzie integracja ze wsparciem PV?

“Moje Ciepło” nowy program dopłat w 2022. Będzie integracja ze wsparciem PV?

Przez ostatnie trzy lata rynek pomp ciepła w Polsce zwiększył się pięciokrotnie. W tym roku wyniki są o 100% lepsze niż ubiegłoroczne. Montażowi tego rodzaju ogrzewania i chłodzenia domów zwykle towarzyszy inwestycja w popularną ostatnio fotowoltaikę, co znacząco obniża rachunki za energię elektryczną w gospodarstwach domowych. Dynamicznemu rozwojowi rynku sprzyjają również polityka klimatyczna Unii Europejskiej i dofinansowanie publiczne jakie za tym idzie. Pompy ciepła to jedno z najpopularniejszych źródeł ciepła wspieranych np. w ramach programu Czyste Powietrze. Pompy ciepła to technologia, która bardzo dobrze współpracuje z instalacjami fotowoltaicznymi.

Nowa forma wsparcia to „Moje Ciepło” dla pomp ciepła – co wiemy?

2020 rok był rekordowy pod kątem liczby sprzedanych pomp ciepła. Łącznie sprzedano ok. 56,5 tys. pomp ciepła, przy czym największym zainteresowaniem cieszyły się pompy ciepła typu powietrze woda. Sprzedano ich aż 42 tys. sztuk! Cały rynek pomp ciepła służących do centralnego ogrzewania wzrósł w 2020 roku o około 77% w stosunku do 2019 r. Tendencje w 2021 roku również są pozytywne i wszystko wskazuje na to, że ten rok również okaże się rekordowy. Według oceny PORT PC (Polska Organizacja Rozwoju Technologii pomp Ciepła) w nowych budynkach jednorodzinnych, szczególnie w obszarach miejskich i podmiejskich, pompy ciepła stały się technologią pierwszego wyboru. Ten trend pogłębi się w całej Polsce w związku ze zmianami wynikającymi z wymogów Warunków Technicznych dotyczących nowych budynków od 1 stycznia 2021r.

Rząd chce jeszcze bardziej spopularyzować tę branżę przez uruchomienie dedykowanego programu wsparcia pod nazwą „Moje Ciepło”.

Rys. Sprzedaż różnych typów pomp ciepła w Polsce w latach 2010-2020 – Źródło: portpc.pl


Program ma ruszyć w 2022r. Założenia programu „Moje Ciepło” przygotowuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Według zapowiedzi „Moje Ciepło” ma być programem, który pomoże sfinansować zakup ekologicznego źródła ciepła. Już teraz inwestor nie wybiera między ogrzewaniem tradycyjnym węglowym a gazowym, a właśnie między gazowym a pompą ciepła. Patrząc na to, jaki mamy klimat i w którym kierunku idzie Unia Europejska z dofinansowaniami, żebyśmy emitowali jak najmniej spalin, to właściwie jedynym z najbardziej optymalnych rozwiązań dzisiaj jest montaż pomp ciepła. Jest to jedno z najbardziej przyszłościowych rozwiązań w Europie i na świecie.

Na dzień dzisiejszy wiadomo, że program „Moje Ciepło” skierowany ma być do właścicieli bądź współwłaścicieli tylko i wyłącznie nowo budowanych domów jednorodzinnych i dotyczyć będzie zakupu oraz instalacji pomp ciepła w nowych budynkach. W Polsce długo brakowało ogólnokrajowego programu dopłat, który wsparłby inwestycje w pompy ciepła w nowych obiektach. Dotychczasowe formy wsparcia inwestycji w pompy ciepła wspierane były przez:

  1. Program „Czyste Powietrze”.

  2. Program „Mój Prąd”.

  3. Ulgę termomodernizacyjną.

Moje Ciepło zakłada dotacje na poziomie do 30% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Wiadomo również, że dofinansowanie do pompy ciepła nie będzie wyższe niż 21 tys. zł. Prace nad nowym programem trwają. Póki co, wciąż nie określono jaki budżet będzie do dyspozycji beneficjentów. Program „Moje Ciepło” ma być finansowany z funduszy pochodzących z rynku praw do emisji CO2, konkretnie z Funduszu Modernizacyjnego, ustanowionego w ramach pakietu Fit for 55. Program ruszy w pierwszym lub drugim kwartale 2022.


Program „Moje Ciepło” a branża PV

Założenia programu dopłat do zakupu i montażu domowych pomp ciepła oczywiście są związane z promocją przez Rząd coraz większego wykorzystania prądu na własne potrzeby w ramach systemu prosumenckiego oraz korzystania z czystych form ogrzewania. Program dopłat do pomp ciepła będzie skierowany tylko do właścicieli nowobudowanych domów jednorodzinnych. W przypadku już istniejących domów ich właściciele, chcąc wymienić istniejące źródło ciepła na pompę, mogą cały czas skorzystać z dofinansowania dostępnego w ramach programu antysmogowego „Czyste Powietrze”, czy też odliczyć sobie zakup od dochodu w ramach ulgi termodernizacyjnej.

Obecnie koszt zakupu oraz instalacji pompy ciepła w przypadku średniej wielkości domu jednorodzinnego nie jest mały i oscyluje w granicach 35.000 - 50.000 zł. Nie brak jednak na rynku także droższych modeli pomp ciepła, do budynków o większej powierzchni (wówczas koszt instalacji może przekroczyć nawet 100.000 zł). Program ten ma ukierunkować inwestorów, budujących nowe domy jednorodzinne, w stronę wyboru ekologicznych pomp ciepła, których koszt jest porównywalny np. z inwestycją w kocioł na paliwo stałe (oczywiście przy uwzględnieniu dodatkowych opłat związanych chociażby z budową kotłowni, komina spalinowego, czy magazynu na opał).

Bez wątpienia kolejnym argumentem za wprowadzeniem dotacji na pompy ciepła, wykorzystujących odnawialne źródła energii, jest rosnąca popularność łączenia tych urządzeń z instalacjami PV. W efekcie czego, coraz więcej domów staje się w większym stopniu niezależnymi energetycznie, co przekłada się w znaczny sposób na wysokość rachunków za energię elektryczną oraz przyczynia się do ograniczenia zużycia nieodnawialnych zasobów.


Ograniczenia wsparcia „Moje Ciepło”

Dofinansowanie z programu „Moje Ciepło” otrzymają wyłącznie właściciele budynków, których wyznaczony wskaźnik Ep wynosi co najwyżej 63 kWh/m². W kolejnych latach wymogi będą jeszcze bardziej restrykcyjne i wymagane będzie Ep na poziomie maksymalnie 55 kWh/m² rocznie. Oznacza to, że program „Moje Ciepło” jest przeznaczony jest dla nowych budynków, dodatkowo o dość wysokich parametrach energooszczędności.

Każdy budynek mieszkalny w ciągu roku zużywa określoną ilość energii, która jest potrzebna do codziennego użytkowania. Do tego celu podaje się specjalny wskaźnik Ep. Parametr ten w Polsce jest usystematyzowany rozporządzeniem w sprawie tzw. warunków technicznych dla nowych budynków. Współczynnik Ep dla budynku określa ilość nieodnawialnej energii pierwotnej. Pod tym parametrem kryje się wskaźnik nieodnawialnej energii pierwotnej potrzebnej na ogrzewanie, chłodzenie, oświetlenie, wentylację oraz na produkcję ciepłej wody użytkowej [4].

Warto zdawać sobie sprawę, że jeszcze 31 grudnia 2020 roku dom budowany w Polsce musiał wykazać się wskaźnikiem Ep na poziomie 95 kWh/m². Zatem wymogi budowlane w tym zakresie stają się w Polsce coraz bardziej surowe. Program ewidentnie nakierowany jest na inwestorów, którzy zdecydują się wyłożyć pieniądze, by ich dom zużywał mniej energii pierwotnej. Jedną z możliwości uzyskanie takiego wyniku jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii, na przykład fotowoltaiki, inwestycja w rekuperację, czy drogie, energooszczędne okna.

Oczywiście najbardziej efektywne zmniejszenie wskaźnika Ep dla budynku następuje przez zmniejszenie strat ciepła. Jednak również im większy jest udział energii z OZE, tym mniejsza będzie też wartość wskaźnika Ep. Nie ma sensu mnożyć w budynku źródeł OZE, bo cała instalacja będzie bardzo droga do zakupu i sterowania. Mnogość źródeł w jednym domu nie tylko podraża inwestycję, ale także wymaga stosowania skomplikowanych układów regulacji, zwiększa zużycie energii pomocniczej oraz podnosi ryzyko awarii. Jednak umiejętne połączenie wybranych źródeł np. pompy ciepła i PV daje wymierne korzyści.

Analiza przeprowadzona dla budynku jednorodzinnego zasilanego pompą ciepła i gazowym kotłem kondensacyjnym pokazuje, że zainstalowanie pompy ciepła pozwala zmniejszyć wartość wskaźnika Ep jedynie o 4%. Aby bardziej obniżyć wartość wskaźnika Ep, należy wykorzystać instalację PV do produkcji zielonej energii elektrycznej i zasilania nią pompy ciepła. Ponieważ energia elektryczna wyprodukowana dzięki promieniowaniu słonecznemu ma zerowy współczynnik nakładu, może powstać budynek o minimalnej wartości wskaźnika EP dla zakresu grzania i chłodzenia (w odpowiednich warunkach nawet zerowy).


Jak wygląda i jak będzie wyglądać współpraca pomp ciepła i fotowoltaiki w polskich realiach?

Działanie pomp ciepła polega na pobieraniu energii cieplnej z otoczenia (gruntu, wody lub powietrza – dolnego źródła ciepła) i za pomocą przemian termodynamicznych wykorzystywaniu jej do ogrzewania lub chłodzenia budynku oraz do przygotowywania ciepłej wody użytkowej (górne źródło ciepła. Pompa ciepłą nie grzeje a przenosi darmową energie ze środowiska na wyższy poziom. W taki sposób ze źródeł odnawialnych pompy ciepła mogą czerpać w zasadzie za darmo aż 80% energii.

Pompy ciepła nie emitują szkodliwych substancji, są bezpieczne dla użytkowników, a także bezobsługowe. Ich przewaga nad kotłami grzewczymi objawia się przede wszystkim w braku zależności od cen gazu czy oleju. Do pracy urządzenia (w około 20%) potrzebna jest jednak energia elektryczna. Jeżeli chcemy stać się całkowicie samowystarczalni i nie przejmować się rosnącymi cenami prądu warto wspomóc działanie pompy instalacją PV, zamontowaną np. na dachu.

Rys. Pompy ciepła bardzo często oferowane są w zestawach z PV


W układzie rozliczeń opustowych taki system może działać przez cały rok - nawet zimą, kiedy panele PV nie wytwarzają tak dużo prądu, jak podczas słonecznych dni. Prosumenci funkcjonujący na zasadzie opustu mogą odebrać nadmiar energii wyprodukowanej latem, którą wcześniej oddali do sieci (w ten sposób odzyskują nawet 80% energii).

Dzięki pompie ciepła, która służy również do podgrzewania wody użytkowej, możemy magazynować energię elektryczną w postaci energii cieplnej. W jaki sposób? Rolę akumulatora może pełnić instalacja c.w.u. Zainstalowanie w zbiorniku pompy ciepła grzałki pozwala na skuteczne wykorzystywanie energii elektrycznej na bieżąco.

W sytuacji rozliczeń bez opustu na warunkach zaproponowanych przez rząd od roku 2022 cały czas wykorzystanie duetu „pompa ciepła + instalacja PV” będzie opłacalne. Według wielu analityków zlikwidowanie systemu opustów nie powstrzyma rozwoju branży PV w zakresie mikroinstalacji. Zwrot z inwestycji w PV nieco się wydłuży, ale oszczędność na rachunkach za prąd i ogrzewanie i tak nadal będzie atrakcyjnym wabikiem dla inwestorów. Współpraca z pompą ciepła pozwoli w takich samych warunkach zwiększać autokonsumpcję.



Podsumowanie

W Polsce program „Moje Ciepło”, zwłaszcza w połączeniu z programem „Mój Prąd” może okazać się „strzałem w dziesiątkę” i tym czynnikiem, który pobudzi sprzedaż i montaż pomp ciepła w naszym kraju. Wiele zależy przy tym nie tylko od kwoty dofinansowania na jaką będzie można liczyć, ale także od formalności jakie trzeba będzie spełnić. W przypadku programu “Mój Prąd” dotyczącego fotowoltaiki, formalności jest niewiele. Istnieje więc szansa, że i w tym przypadku, ubiegający się o pieniądze w ramach programu “Moje Ciepło” będą mieć ułatwione zadanie. Wiadomo natomiast, że jeśli program ten okaże się sukcesem, Polska zyska kolejne narzędzie do walki ze smogiem, co z pewnością wpłynie na poprawę jakości powietrza w polskich miastach i wsiach.


Źródła:

  1. www.money.pl/gospodarka/nowy-program-doplat-nawet-21-tys-zl-na-pompy-ciepla-6689434653657760a.html

  2. www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/kolejna-szansa-na-dotacje-w-przyszlym-roku-ruszy-program-moje-cieplo,320328.html

  3. www.money.pl/gospodarka/czeka-nas-rekordowa-jesien-taniej-bedzie-nie-wlaczac-grzejnikow-6685171190778368a.html?utm_source=freshmail&utm_medium=newsletter

  4. Dz.U.2019.0.1065 - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

  5. https://globenergia.pl/fotowoltaika-poradzi-sobie-bez-opustow-co-pozostanie-wabikiem-dla-inwestorow/

Ekspert ds OZE - dr inż. Adam Mroziński
Dr inż. Adam Mroziński - naukowiec, działacz na rzecz biznesu, dydaktyk.
Dr inż. Adam Mroziński - naukowiec, wspiera rozwój relacji uczelnia-biznes, dydaktyk. Autor patentów z zakresu ekologii i OZE nagradzanych na wystawach krajowych i międzynarodowych. Wykładowca Politechniki Bydgoskiej, Wydział Inżynierii Mechanicznej oraz Dyrektor Centrum Kompetencji - Interdyscyplinarnego Centrum Odnawialnych Źródeł Energii na PB

więcej informacji o autorze
Zostań partenrem i sprzedawaj fotowoltaikę

Kontakt

Spytaj o bezpłatną wycenę lub umów się na spotkanie.

Zostaw nam swoje dane, a my oddzwonimy do Ciebie w przeciągu 24h. Nasz ekspert może przyjechać do Ciebie i omówić szczegóły przy ciepłej kawie i to całkowicie za darmo. Zapraszamy do kontaktu.

Flixenergy.pl

Zadzwoń lub napisz

784 530 148

kontakt@flixenergy.pl

 

Nasi handlowcy:

Ciasteczka


Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Polityka Prywatności i Polityka Cookies
Akceptuj
ładowanie strony...